Ankraj Firmaları

Ankraj işlemi tabanda açılan deliğin içerisine beton enjeksiyon etme işlemidir. Bu işlem için özel çelik halatlar kullanılmaktadır. Bu çelik halatlar dayanıklı ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca ankraj işlemi saplama olarak da bilinmektedir. Ankraj işleminin amacı ise yapı elemanlarını betona tutturmak için kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı üzerlerine uygulanan gerilme kuvvetini tabana iletmektedirler. Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere ankraj sabitleme işlemidir.
Ankraj sistemlerinin amacı zayıf olan tabanlarda çökmeyi engellemek için kullanılmaktadır. Yer altına inşa edilen araç otoparkları için ankraj sistemleri kullanılmaktadır. Barajların yükseltme işleminde kullanılır. Hayatımızın bir gerçeği olan deprem ve sismik hareketlerinde can kaybını engellemek için ankraj kullanılmaktadır.

Ankraj Uygulama İşlemi

Ankraj uygulama işlemleri farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Ankraj uygulamayı gerçekleştiren profesyonel firmalar öncelikle ankraj yapılacak olan betonu veya duvarı matkap yardımı ile delmektedir. Açılan delik içerisinde bulunan toz parçaları ve kırıntıları temizleme işlemi yapılmaktadır. Bu temizleme işlemi ise deliğe hava sıkılarak gerçekleşmektedir. Temizleme işleminin ardından deliğe yapıştırıcı sıkılır. Son işlem olarak deliğin içerisine demir yerleştirilmektedir. Ardından yerleştirilen demirin ve yapıştırıcının kuruyarak sabitlenmesi beklenilmektedir.
Ankraj uygulama işlemlerinde farklı yöntemler bulunmaktadır. Uygulama işlemine geçmeden önce ankrajın hangi amaç için kullanılacağı firmalar tarafından tespit edilmektedir. Ankraj yöntemleri ise pasif ankraj ve ön germeli ankraj olarak iki bölüme ayrılmaktadır.
Pasif ankraj; bu uygulama kendi başına yük taşıma işlemini gerçekleştirmez. Yük taşıma işlemini gerçekleştirmek için zeminin ankraj sistemine hareket etmesi gerekmektedir.
Ön germeli ankraj; bu sistem büyük hareketleri daha küçük oranlara indirmektedir. Genel olarak yapı yüzey levhasına çekilerek işlem uygulanmaktadır. Bu sistem inşaat esnasında uygulanmaktadır. Çalışmalara oldukça katkı sağlamaktadır. Bu ankrajların ortalama iş görme süresi ise 2 senedir. Kalıcı ankrajlara bakıldığında kazı alanlarında kullanıldığı görülmektedir. Bu sistemin ortalama ömrü ise 75 ile 100 yıl kadardır.
Her ankrajın farklı uygulama sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerden gerekli olanları firmalar tespit edip uygulamaktadır. Ankraj sisteminde çalışmak için tecrübeli firmalar ve profesyonel elemanlar tercih edilmelidir. Aksi bir durumda maddi ve zaman konusunda oldukça zarara neden olabilmektedir.
Ankraj sisteminin hayatımızda oldukça fayda sağladığı görülmektedir. Birçok alanda kullanılan ankraj sistemi can kaybını engellemekte oldukça ön planda yer almaktadır. Uygulamasının son derece ciddi bir iş olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda uygulama aşaması oldukça kolaydır. Sizlerde ankraj işlemi için güvenilir firmalardan yardım alabilirsiniz.

Ankraj Firmaları

Ankraj işlemi tabanda açılan deliğin içerisine beton enjeksiyon etme işlemidir. Bu işlem için özel çelik halatlar kullanılmaktadır.

Ankraj Firmaları isimli sayfamızı incelemek ister misiniz ?

Ankraj Firmaları, beton kesme ve delme işlemleri

Ankraj Firmaları başlığını ilgilendiren firmalar ve karot firmaları

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek