Ankraj Nedir?

Ankraj Nedir?

Ankraj kelimesi dilimize İngilizce’ den girmektedir. Sözlükte Cambridge olarak geçmektedir. Anlamına bakıldığı zaman bir şeyi sabitlemek ve bağlamak anlamına gelmektedir. Tüm bunlardan yola çıkılarak ankraj kelimesinin sabitleme olduğu ortaya çıkmaktadır. Ankraj ifadesi özellikle inşaat ve mühendislik alanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün olmazsa olmazı haline gelmektedir. Bunun sebebi ise olabilecek deprem sorunlarına karşı can ve mal kaybını önlemektir.

Ankraj Ne İşe Yarar

Betonarme olarak ifade edilen beton yapıların çelik donatılara bağlanmasını sağlamaktadır. Böylece sabitleme işlemi de gerçekleşmiş olmaktadır. Bu işlemlerdeki temel amaç ise demir ve çelikten olan inşaat malzemesinin beton içerisine yerleştirilmesini sağlamaktır. Bilindiği üzere bu demir ve çelik içerikler beton veya kolon olarak bilinmektedir.
Ankraj işlemini gerçekleştirmek için açılmış olan deliklere yüksek dayanım kalitesine sahip olan çelik yerleştirilmektedir. Ardından beton enjeksiyonu yapılarak işlem gerçekleştirilmeye başlanmaktadır. Kullanılan bu ifade mühendislik alanında kullanılan bir ifade olarak karşımıza çıkmaktadır.
Ankraj sistemi yer altı otoparklarında, kazı alanlarında, barajlarda ve yer altı ulaşımlarında oldukça fazla kullanılmaktadır.  Ayrıca bu bölgelerde kullanılması zorunlu hale getirilmektedir. Tüm bunlardaki temel amaç ise yapının dayanıklı hale getirilmesidir.
Ankraj sisteminin faydalarına bakılacak olursak nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yapılan kazıların daha derin olduğu bilinmektedir. bu sebepten dolayı arka dolgu ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Tüm bunların yanında beklenmedik bir sorun oluştuğu anda alternatif çözümler oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı geçici bir sistem olan ankraj sistemini kalıcı bir sistem haline dönüştürmektedir.
Ayrıca ankraj sistemi yatay şekilde kazı alanını azaltmaktadır. Böylece inşaat alanın yakın çevresinde bulunan bina, yol, iş yeri, elektrik ve su sistemlerinin zarar görmesi engellenmektedir. Bu sistem ile daha dar alanda kazı işlemi gerçekleştiği için zeminde zedelenme işlemi oldukça azalmaktadır.
Kazı işlemlerini gerçekleştiren işçilerin güvenliğini sağlamak amacı ile ankraj sistemi kullanılmaktadır. Barajların yükseltilmesi işleminde ve iskeleye vuran dalgaların oluşturduğu zararı engellemek için ankraj sisteminden yararlanılır. Gevşek olan zeminlerde meydana gelebilecek olan çökmeleri engellemek için kullanılmaktadır. Ankraj sisteminin kullanarak arka dolgu işlemi ortadan kalkmaktadır.
Ankraj sisteminin kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ankrajları kullanırken yapı elemanı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca hesaplama yapılırken beton ve çelik gibi hesaplama gerçekleştirilmektedir. Ankraj sisteminin amacı üzerine uygulanan gerilme kuvvetini zemine iletmektir. Ankraj sistemi kurulurken farklı tipte ankraj cıvata kullanılmaktadır. Bu cıvatalar yapılan işleme göre farklılık göstermektedir.
 

Ankraj Nedir?

Betonarme olarak ifade edilen beton yapıların çelik donatılara bağlanmasını sağlamaktadır

Ankraj Nedir? isimli sayfamızı incelemek ister misiniz ?

Ankraj Nedir?, beton kesme ve delme işlemleri

Ankraj Nedir? başlığını ilgilendiren firmalar ve karot firmaları

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek