Karot Nedir?

Karot Nedir?

Karot ile ilgili ilk çalışmalara bakıldığında Almanlar tarafından gerçekleştirildiği görülmektedir. Almanlar betondan numune örneği almak için karot makinesini geliştirmiştir. Bu makine sayesinde betonu silindir şeklinde çıkartılması sağlamaktadır. Karot makinesi havuca benzeyen bir şekile sahiptir. Bu sebepten dolayı havuç kelimesini karşılayan karot kelimesi ile adlandırılmaktadır. Bunun sonucunda betonu havuç şeklinde kesme işlemine karot adı verilir. Bu karot kesme işlemini makineler yardımı ile gerçekleştiren kişilere ise karotçu denilmektedir.
Karot makinesi genel olarak kesilmesi ve delinmesi zor olan bölümlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında beton ve mermer gibi zeminlerde basınç ayarlamasını yapabilme özelliğine sahiptir. Duvardan alınan numuneler karot makinesi ile gerçekleşmektedir.

Karot Kullanım Alanları

Günümüz teknolojinin gelişmesinin ardından makinelerde de oldukça gelişim meydana gelmektedir. Önceden karot makineler sadece numune alma işleminde kullanılırken şimdi ise beton kesme işleminde de kullanılır hale gelmektedir. Karot makinelerinin kullanım alanlarına bakılacak olunursa;
İnşaatlarda dökülen betonun taze olması durumunda kolay bir şekilde numune alınması oldukça zordur. Bu sebepten dolayı betonun kurumasından sonra karot yardımı ile numune alınmaktadır.
Beton üretici ile kontrol yapan denetimciler arasında oldukça sıkı bir işlem bağını sağlamaktadır.
Betonun içerisine yerleştirme ve kür gibi işlemlerin yeterli seviyede olup olmadığını anlamak için kullanılmaktadır.
Depremden sonra veya yangından sonra zarar gören yapının kontrol işleminde karot makinelerden yardıım alınır.
Yapıların güçlendirilmesi veya yıkılması gibi kararların alınmasında karot makinelerden yararlanılmaktadır.
Yapılarda tadilat işlerinde
Yapılarda kapı veya pencere gibi bölümlerin açılmasında kullanılır.
Kabloların veya alt yapı sistemlerinin döşenmesinde kullanılmaktadır.
Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken nokta ise işlem için makinenin doğru seçilmesidir. Karot makinelerinde kullanımı kolay olan makine su ile çalışanları tercih edilebilir.
Sulu karot makinesi beton kesme işleminde daha fazla basınç uygulamaktadır. Bu özelliğinden dolayı betonu daha kolay delebilme özelliğine sahiptir. Karot makinesi elektrik yardımı ile çalışmaktadır.  Bir sehpanın üzerine kurularak çalışma gerçekleştirilmektedir. El ile kullanılan karot makinesi ise sehpa üzerine kurulmadan çalıştırılan makinedir. Ayrıca el karot makinesi matkap şekline benzemektedir. Karot kesme makineleri yatay veya düşey şekilde kesme şeklinde kullanılabilmektedir. Bu makineler her türlü ihtiyaca cevap verebilmektedir. Karot makinelerinin çevreye yaymış olduğu ses oldukça azdır. Bundan dolayı çevreye zarar vermemektedir. Ayrıca karot makinelerinin çalışma esnasında pratik olmasından dolayı oldukça tercih edilen bir makine türüdür. Tüm bu işlemlerden dolayı güvenilir firma seçmek oldukça önemlidir.


 

Karot Nedir?

Karot makinesi havuca benzeyen bir şekile sahiptir. Bu sebepten dolayı havuç kelimesini karşılayan karot kelimesi ile adlandırılmaktadır.

Karot Nedir? isimli sayfamızı incelemek ister misiniz ?

Karot Nedir?, beton kesme ve delme işlemleri

Karot Nedir? başlığını ilgilendiren firmalar ve karot firmaları

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek